Forum Kafilesine Hoşgeldiniz...
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Kafilesine Hoşgeldiniz...

Sİtemize Hoşgeldiniz...Forum hakkında Şikayetlerinizi Forum hakkında Kategorisine YAzabilirsiniz...

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Arama

Sonuç :

Rechercher çıkıntı araştırma
En son konular
» Apolet Crew
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimePaz Mayıs 31, 2009 9:07 pm tarafından Admin

» WİNAMP'daki Gizli ÖZelliK
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimePerş. Nis. 30, 2009 3:44 pm tarafından gangstastyle

» Bilgisayarım Yavaşladı Diyenler Bu Dosya Tam Sizlik!!!
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimePerş. Nis. 30, 2009 3:41 pm tarafından gangstastyle

» KNİGHT ONLİNEDE ÜCRETSİZPREMIUM İSTEYEN İCERİ
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimePaz Nis. 26, 2009 10:29 am tarafından gebzelim

» hangi model araç trafikten ne zaman çekiliyor?
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimeÇarş. Nis. 22, 2009 10:38 pm tarafından gangstastyle

» Cepte Adsl Keyfi
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimeSalı Nis. 21, 2009 8:34 pm tarafından gangstastyle

» Esmâ-ül Hüsnâ ALLAHIN 99 İsmi
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimeCuma Nis. 17, 2009 9:14 pm tarafından gangstastyle

» Dünya Nüfusunun İnaçlara Göre Dağılımları
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimeCuma Nis. 17, 2009 9:12 pm tarafından gangstastyle

» ORUÇ '
Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimeCuma Nis. 17, 2009 9:10 pm tarafından gangstastyle

Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Istatistikler
Toplam 23 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: tyen3

Kullanıcılarımız toplam 413 mesaj attılar bunda 351 konu
FOrumKafilesi DUyuru

DUYURU :
Sevgili site dostlarımız Forum sayfamız Sizlere her alanda hizmet verecek güncel konu ve programlarla hizmetinizdedir..
DUYURU :
Kıymetli dostlarımız Forum kafilesi forumlarından yararlanmak için üye olunuz

DUYURU :
Daha güzelini hep beraber yapmak ve başarmak için.
Forumkafilesi.İletişim ADresi (clawceza@hotmail.com)

Windows sorunları ve nedenleri

YazarMesaj
gangstastyle
Süper Moderatör
Süper Moderatör
gangstastyle

Forum Puanı : 1905

Windows sorunları ve nedenleri Empty
MesajKonu: Windows sorunları ve nedenleri   Windows sorunları ve nedenleri Icon_minitimeCuma Nis. 17, 2009 8:58 pm

Windows Sorunları

Nereden çıktı şimdi bu tamirat işi demeyin. Dünyada ki insanların %38 i uyumakta, %20 si bilgisayar başında uğraşmakta ve %3 ü gibi bir kısmı ise eminim şu anda Windows işletim sistemini yeniden kurmaktadır. Aslında yalan söylemeyeyim. Ben bilgisayarı ayda bir mutlaka yeniden kurarım. Oyun oynamayı sevdiğim zamanlarda bu haftada bir bile olmaktaydı. O zaman maymun iştahlıydık. Bir sürü dosya sisteme girer sonrada giderken diğer programın ihtiyaç duyduğu dosyalar ile beraber giderdi. Bu yüzden çoğu program başımıza bela olurdu. En fazla işletim sistemimi formatlamama rekoru sanırım 2 aydı. Linux ve Windows bir arada, ben gezmeye gittiğim yerden gelene kadar beklemişti. Döner dönmez ilk işim Windows u yeniden kurmak oldu Smile). Kimi zaman maillerimi, kimi zaman sık kullanılanlarımı, bazen önemli çalışmalarımı, bazen de bilgisayarıma kurduğum programlarımı kaybettim. Programlarım hariç diğerlerini bulmam imkansız gibi bir şey. Az unformat ile uğraşmadık Smile). Aslında düzenli bir sistemde çalışsaydım bunların hiç biri olmayacaktı. Sizler için hazırladığım bir çok bölümde beraberinde kayboldu. Düşündüm de, Windows u tamir etmek bazen daha az masraflı olmakta. Zaten o kadar vakit boşa gitmekte ne yazı ki Sad. Peki windows neden bozulur? Neden açılmaz ki bu sistem?. Ya dosyalarım bazen nereye gider?. Nedir bilgisayarda bu kadar yer kaplayanlar ve neden bu kadar yavaşladık?

Windows Sorunlarına Nedenler?
Windows havadan nem kapan e hastalanan bir işletim sistemi. Bu yazıyı okuyanlar Windows a hakaret ettiği düşünmesinler. Aksine bu kadar gelişmiş bir işletim sisteminin beraberinde getireceği hassaslığı övüyorum. Genelde Windows un yüklenmiş olan programlar ile uyuşmazlığı göze batar. Donanım sorunları ikinci planda yer alır. Şöyle bir sorunun sebeplerini ana başlıklar altına alırsak;
1 - Kurulu olan programların çakışması.
2 - Sistemden kaldırılan programların götürdükleri.
3 - Açılışta yüklenen programların Windows u yavaşlatması.
4 - Disk üzerindeki dosyaların dağınıklığı.
5 - Sistem içerisindeki gereksiz dosyaların oluşturduğu yoğunluk.
6 - Diski 1 den fazla kısma ayırarak kullanma.
7 - Sistem içerisindeki bozuk veriler, disk sağlık sorunları.
8 - Bilgisayarda ki donanımların uyuşmazlığı.
9 - Farklı dillerdeki programların bir araya gelmesinden oluşan dil kaosu.
10 - Günü geçmiş programlar.
11 - Virüs.
12 - Ağ ayarları yüzünden açılışta çıkan hata mesajları.
Şu anda aklıma gelen belli başlı yeniden kurma sebepleri bunlar. Eminim Windows u yeniden kurmak için bunlardan birkaçını yaşıyor olmalısınız.

Kurulu olan programların çakışması.

Program bu ya, abi ben varken şu programı kullanamazsın demez. Ama onunla da çalışmayı asla kabul etmez.

Özellikle CD yazıcı programları için konuşuyorum. Sistem üzerindeki bir kaç CD yazma dosyasını çekiştirip durular. Nero isimli CD yazma programı bu tip durumlarda mızıkçılık yapıp mavi ekranlar çıkarır. Siz sistemi yeniden kurarsınız. Nero düzgün çalışır. Yarın bir gün yeni bir CD yazma programına gözünüz takılır ve yeni bir programla CD yazmayı denersiniz. Bir iki özelliği hoşunuza gider ve daha sonra Nero yu kullanmayı denemeniz sizi hayal kırıklığına uğratır. Aslında sorun sadece bellekte çalışan diğer CD yazma programının disk tanıma yazılımıdır. CD sürücüyü denetler. Siz yazmaya o programla geçerseniz bellekte CD yazımı için yer verir. Ama Nero için hatalarla dolu bir sistem bırakmaktan ileri gitmez.

Ne yani milyonlarca programın çakışma sorunlarını tek tek araştıracak mıyız? Demeyin. Sadece bir konu üzerinde işinizi görnden ileri gitmenizin size birşey kazandırmayacağını belirtmek istiyorum. Yani şu program DVD de yazıyor deyip DVD yazıcınız olmadan turşusunu kuracakmış gibi saldırmanız doğal değil bence.

Peki bir sebepten sistem çakışmakta. Fakat siz buna engel olmak istiyorsunuz. O zaman ilk önce bellekte çalışan programları kapatarak hangisinin sorun çıkmasına neden olduğunu bulmalısınız. Bellekteki programları kapatmak sorununuzu çözmedi ise Başlat-->Çalıştır-->Msconfig yolunu izleyip başlangıçta çalışan programları kapatmak sorununuzu çözebilir.

Windows sorunları ve nedenleri Msconfig
Windows sorunları ve nedenleri Calistir

İkinci bir çözümise; işinize yaramayan programları kalırmak ve çalışmayan programınızı, sistemi yeniden başlattıktan sonra yeniden kurmaktır. Aslında aynı işi yapan benzer programları da kaldırmak işe yarayabilir. Bir mantık ise son kurulan programlaın sisteme zarar verdiğidir. Umarım sorunlarınız çözülür...
http://www.myspace.com/disstimic

Windows sorunları ve nedenleri
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Bilgisayarınızın yavaşlama, donma ve çökme sorunları bitti: Advanced WindowsCare Pro
» Microsoft Windows
» DirectX 11 (Windows XP and VISTA)
» Linux'un Windows'tan Üstün Tarafları ? ....
» Blaster Worm Removal Tool Windows XP/2000